Prodej nemovitosti bez provize. Výhody, nevýhody

Jak funguje, když realitní makléři nabízí prodávajícím prodej nemovitosti bez provize. Výhody a nevýhody pro prodávajícího.

Žádný makléř neprodává nemovitosti bez provize. Rozdíl je pouze v tom, že někteří makléři si provizi účtují od prodávajících a někteří od kupujících.

Možná si řeknete, že pro vás bude výhodnější, když realitka provizi z prodeje vaší nemovitosti naúčtuje kupujícímu a vy tak ušetříte. To vůbec nemusí být pravda a často ani není.

Běžný obchodní vztah je, že když si někdo objedná nějakou službu, tak by za ní měl zaplatit. Pokud si něco objednáte a zaplatí to někdo jiný měli byste vždy zbystřit.

Některé realitní kanceláře při propagaci svých služeb využívají slůvko “zdarma”, jako vábničku na klienty.

Jaké jsou výhody a nevýhody prodeje nemovitosti bez provize od realitní kanceláře?

Jak prodej bez provize funguje

Finančně provizi vždy nakonec zaplatí kupující. Ten zásadní rozdíl je obchodní. Ukážu vám to na příkladu.

Dejme tomu, že předpokládaná tržní cena nemovitosti je 5 mil. Tržní cenu neovlivňuje fakt, že si realitka účtuje provizi od kupujícího nebo prodávajícího.

Makléř, který vám slibuje prodej bez provize vám řekne něco jako “Vaši nemovitost prodám za 4,8 mil. Kč. Mé realitní služby jsou pro vás zdarma, nemusíte nic platit“. Následně bude všem prodávajícím klientům nabízet nemovitost za zmíněnou tržní cenu 5 mil. Kč. Rozdíl 200.000 Kč vykáže jako svoji provizi, kterou účetně naúčtuje kupujícímu.

 

Výhody pro prodávajícího

Neplatíte provizi

To je jediná výhoda. Pokud si však myslíte, že tím ušetříte peníze, mýlíte se. Většinou z prodeje získáte méně a často se to vůbec nedozvíte.

Nevýhody pro prodávajícího

Provizi nemáte pod kontrolou

Odměnu realitní kanceláře nemáte vůbec pod kontrolou. Stává se, že se najdou kupci, kteří budou ochotni za vaši nemovitost zaplatit ještě vyšší cenu, možná i 5,1 mil. nebo dokonce ještě více.

Stává se to typicky, když o nemovitost projeví zájem dva či více zájemců a některý z nich se rozhodne ostatní přeplatit, aby nemovitost získal právě on. Taková realitka si téměř vždy zisk z takového navýšení celý nechá a vám dá pouze oněch 4,8 mil, které vám slíbila.

Realitka hájí zájmy kupujícího

Znáte přísloví “Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. V realitní branži to funguje úplně stejně.

Realitní makléř, který hájí kupujícího musí pracovat pro něj. Pokud kupující bude chtít slevu, makléř začne vyvíjet tlak na vás, abyste slevu poskytli.

Může snáze ovlivňovat přípravu kupní smlouvy ve prospěch kupujícího. Pak se může stát, že kupní smlouva umožní snadno získat dodatečnou slevu za vady, zadržování části peněz z prodeje v případě problémů atd.

Možná vám makléř bude tvrdit, že to tak není. Ale, pokud by makléř nepracoval pro kupujícího, ten by mu nemusel být ochoten zaplatit odměnu. A od vás žádnou odměnu nemá, proto to nikdy neudělá.

Ztrácíte kupce

Zbytečně ztrácíte kupce, kteří financují velkou část kupní ceny z hypotéky. Výsledkem je, že prodáváte déle a nemusíte prodat tak výhodně. Banky totiž neproplácí kupujícím provizi realitních kanceláří, pokud ta není součástí kupní ceny.

Realitka, která si účtuje provizi od kupujících pak musí odmítat kupce, kteří si chtějí vzít vysokou hypotéku např. 80 %. Takových kupců je přitom stále hodně.

Žádná možnost reklamace

Je možné, že se něco pokazí. Právník udělá chybu ve smlouvě, makléř zapomene včas zajisti podklady či pozdě předá podklady bance a uzavření transakce se zpozdí či dokonce nedopadne vůbec.

Nemůžete v takových případech realitní služby reklamovat a žádat slevu za špatně odvedenou práci makléře, kanceláře, právníka. Sleva z nulové odměny je stále nula. Nic neplatíte, makléř k vám tedy nemá žádné závazky. Jediné závazky má ke kupujícímu, který ho za jeho služby platí.

Horší postavení při zodpovědnosti za vady

Jako prodávající jste odpovědný za skryté vady na nemovitosti po dobu 5 let od prodeje.

V situaci, kdy realitní kancelář získává provizi od kupujícího, logicky musí více chránit zájmy kupujícího. Ten ji přece platí. Realitní makléř vás tak možná neupozorní na všechna rizika plynoucí z této zodpovědnosti a pravděpodobně neudělá maximum, aby vás ochránil před neoprávněnými nároky kupujících. Když po vás bude kupující chtít dodatečné slevy za vadná plnění, budete mít možná více starostí.

Domnělé výhody pro prodávajícího

Slib prodeje za maximální cenu

Říká se “slibem nezarmoutíš”. Slib prodeje za maximální cenu vylučuje už samotný fakt, že realitní kancelář pracuje pro kupujícího, protože ten ji platí za služby.

Pokud by pro něho nepracovala, kupující by nemusel být ochoten zaplatit realitce provizi. A od vás žádnou provizi nemá.

Proto to makléř nikdy neudělá, jen vám to neřekne. Slib prodeje za maximální cenu je jen laciným reklamním trikem. Není možné ho dodržet.

S realitní kanceláří můžete prodat bez provize, anebo prodat za co nejvyšší cenu, nikdy ne obojí.

 

Prodej bez provize je nejvýhodnější pro realitku

Prodej “bez provize” je pro realitní kancelář opravdu výhodný. Mají vůči prodávajícím méně zodpovědností a mohou tak snadno vábit prodávající na magické slůvko “zdarma”. Snadněji tak nabírají nemovitosti od prodávajících, kteří se na realitním trhu nevyznají a nevidí širší souvislosti.

Prodej nemovitosti bez provize umožňuje realitním kancelářím vydělávat více, s menší námahou a s menší zodpovědností vůči prodávajícím.

Jak pracujeme v Re/max Elite

Prodej nemovitosti bez provize je možná snadnější způsob obchodování s nemovitostmi, ale nám to nepřijde fér. A proto takto nepracujeme.

U nás přesně víte, kolik naše služby stojí.

Podaří-li se nám sehnat kupce, který bude ochoten zaplatit vyšší cenu než cenu inzerovanou, veškerý výnos z navýšení ceny patří vám. Navýšení dosahujeme běžně např. při pořádání aukcí nemovitostí.

Chcete-li s námi prodávat, pak sice zaplatíte provizi, ale náš makléř zastupuje pouze vás, hájí pouze vaše zájmy a snaží se pro vás získat co nejlepší podmínky.

Nelákáme prodávající na laciné, nereálné sliby, které nemůžeme splnit.

Chcete prodat svou nemovitosti přes solidní realitní kancelář, která vás nebude vábit na laciné sliby, které nemůže dodržet?